Schody na betonie Rzeszów

Schody na betonie Rzeszów

Schody na betonie Rzeszów

Schody drewniane układane na betonie są bardzo często stosowanym w Polsce rozwiązaniem. W projektach nowych, nowoczesnych domów nadal umieszcza się betonowe konstrukcje. Mimo tego, że nie można dokonać zmian w wykonanym kształcie takich schodów, to jednak są duże możliwości w zakresie dopasowania ich do wystroju wnętrza. Można to zrobić za pomocą kolorów oraz materiałów użytych do ich wykonania.

Paleta barw daje duże możliwości – stopnie i podstopniki można pomalować na jeden kolor, a także na dwie podobne lub kontrastujące ze sobą barwy.

Podstopniki nie muszą być jednak drewniane. Bardzo dobrze sprawdzają się także te wykonane z materiałów takich jak:

  1. Płyta karton-gipsowa, której kolor można dopasować do tego, na jaki pomalowane są ściany. Na rynku jest ogromny wybór farb wysokiej jakości, dzięki czemu łatwo można utrzymać takie podstopniki w czystości.
  2. Płytki ceramiczne (np. gres), których długość jest większa niż 1m. Można ich użyć jako podstopników bez konieczności łączenia kilku elementów – znacznie poprawia to efekt wizualny. Są one całkowicie odporne na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne podczas eksploatacji schodów.
  3. Szkło klejone (tzw. bezpieczne) lub hartowane. Je również da się dopasować kolorystycznie do wnętrza poprzez pomalowanie go od wewnętrznej strony. W tym celu należy zastosować odpowiedni podkład, a następnie użyć farby w kolorze wybranym na palecie kolorystycznej.
  4. Kamień lub aglomarmur, który używany jest w produkcji parapetów.

Nawet jeżeli murarz nie dokona wylania schodów idealnie, to stolarz pewne błędy może poprawić. Betonowe schody zawsze wymagają przygotowania przed przymocowaniem stopni. Konieczne jest usunięcie nadlewek betonowych oraz odpadków tynkarskich, które niestety są nieuniknione podczas prac budowlano-wykończeniowych. Niezbędne jest odpowiednie zagruntowanie powierzchni betonowej. Trzeba użyć do tego odpowiednich narzędzi i środków – najlepiej głęboko penetrujących, których bazy nie stanowi woda. Mogłaby ona dodatkowo podnieść wilgotność betonu, co wpłynęłoby negatywnie na drewniane stopnie na nim ułożone.

Zazwyczaj stopniom dodaje się „nosek” o długości 3cm, ostatnio jednak panuje moda na schody dywanowe. Je także można wykonać na betonowej podbudowie.

Stopnie wykonuje się przede wszystkim z różnych gatunków drewna, które można barwić na dowolnie wybrany kolor. Najpopularniejszym drewnem krajowym, które stosuje się do realizacji schodów jest dąb – klasyfikowany jako drewno twarde. Dzięki temu wykonane z niego schody są trwałe i wytrzymałe.

Schody na betonie Rzeszów