Schody konstrukcyjne Rzeszów

Schody konstrukcyjne Rzeszów

Schody konstrukcyjne Rzeszów

Schody konstrukcyjne na konstrukcji stalowej bądź drewnianej są coraz bardziej popularne i powoli wypierają schody układane na betonie. Największą ich zaletą jest możliwość dowolnego kształtowania ich formy oraz umiejscowienia ich w dowolnym miejscu domu lub mieszkania. Często najwygodniejsze jest ulokowanie ich w centrum pomieszczenia, dlatego stają się one najważniejszym meblem w salonie czy też całej przestrzeni (w przypadku nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, gdzie salon, jadalnia i kuchnia nie są ograniczone ścianami). Wówczas schody stanowią podstawę aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu, że zakres materiałów, z których mogą być wykonane, jest niemalże nieograniczony, można osiągnąć wymarzony rezultat. W zależności od potencjału pomieszczenia, wybiera się układ schodów – najpopularniejsze są w kształcie liter „U” i „L”.

Trzeba się liczyć z tym, że konstrukcja jest widoczną częścią schodów, częstokroć znacznie bardziej aniżeli stopnie. Dlatego też musi ona być wykonana niezwykle starannie. Jedną z możliwości jest zrobienie konstrukcji z drewna oraz dopasowanie do niej drewnianych stopni. Jeśli zostanie to solidnie zrealizowane, to trwałość tychże schodów będzie porównywalna do tej, jaką dają konstrukcje stalowe. Ten rodzaj schodów będzie znakomicie pasować do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, tradycyjnym.

Schody na konstrukcji stalowej lub chromoniklowej ze stopniami drewnianymi lub szklanymi to rozwiązanie dla osób ceniących sobie innowacyjność.
Każda z konstrukcji daje możliwość stworzenia formy „pełnej” i „ażurowej”. Schody konstrukcyjne wykonuje się najczęściej w wersji ażurowej, czyli bez podstopnic. Schody pełne, np. dywanowe, to takie, które mają podstopniki. Można również opracować schody samonośne, czyli takie, w których stopnie i podstopnice stanowią konstrukcję.

Cena schodów konstrukcyjnych jest wyższa niż cena schodów układanych na betonie. Wynika to z tego, że beton stanowi konstrukcję taką, jaką trzeba od podstaw stworzyć w przypadku schodów konstrukcyjnych. Niezależnie od tego, czy konstrukcja jest stalowa czy drewniana, praca trwa znacznie dłużej i do jej wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów.

Zazwyczaj mocuje się konstrukcję do wylewki, ścian oraz stropu. Istnieją jednak możliwości, dzięki którym nie trzeba umieszczać elementu podporowego przy podłodze, który nie każdemu się podoba i ogranicza przestrzeń. Wówczas konieczne jest zastosowanie inaczej rozplanowanych, a często i w większej ilości, mocowań do ścian.

Schody konstrukcyjne Rzeszów