Schody kręte Rzeszów

Schody kręte Rzeszów

Schody kręte Rzeszów

 

Schody kręte lub spiralne, czasem są najsłuszniejszym rozwiązaniem, czasem zaś wymarzonym akcentem w domu lub mieszkaniu. Jeśli do dyspozycji jest odpowiednio duża powierzchnia, to mogą one być równie wygodne jak schody zwykłe czy w kształcie litery „U” lub „L” – niezależnie od tego, czy stopnie schodów krętych będą półokrągłe czy z kątami prostymi.

W bardzo małych pomieszczeniach, schody kręte często są jedynym możliwym wyjściem. Najczęściej ich zadaniem jest umożliwienie częstszego korzystania z poddasza lub strychu. Czasem jest tak, iż poddasze traktuje się jako miejsce na rzeczy, które mogą się jeszcze przydać. Wtedy wystarczająca jest możliwość dostania się na nie za pomocą włazu lub bocznych schodów. Zdarza się jednak, że rodzi się pomysł zaaranżowania tej przestrzeni na sypialnię, bibliotekę, garderobę czy jeszcze inne pomieszczenie funkcyjne. Powstaje wówczas potrzeba wygodnego dostępu do niego. Miejsce na ten cel nie zostało przewidziane, dlatego idealnym rozwiązaniem są schody kręte. Zajmują one niewiele miejsca – wystarczy około 2,5 m2 – na górze i na dole.

Jeśli ktoś chce posiadać schody kręte wyłącznie dlatego, że mu się one podobają, warto aby odpowiedział sobie na pytania: Jak często będę używać tych schodów? Może tylko 2 razy dziennie aby wejść i opuścić sypialną antresolę? A może na górze znajduje się aneks kuchenny i pomieszczenie gospodarcze, do których wielokrotnie będę zaglądać? Czy jestem osobą bardzo energiczną lub często się spieszę?

W zależności od tego, jak często schody będą używane, powinna być określona ich wielkość. Sądzę, że w sytuacji, gdy przestrzeń jest większa, a schody będą pełnić funkcję łącznika pomiędzy dwoma kondygnacjami, to lepiej zrezygnować ze schodów krętych na rzecz praktyczniejszych w tych warunkach schodów zabiegowych. To ustępstwo można zrekompensować sobie, wybierając ciekawą balustradę. Jeżeli schody nie będą w użyciu kilkanaście razy dziennie, to można rozważyć filigranową konstrukcję, która poskromi pośpiech.

Koszt schody krętych, które będą cieszyć oko Klienta jest porównywalny z kosztem innych schodów konstrukcyjnych, np. dywanowych lub zabiegowych. Dlatego jeśli do dyspozycji mamy wystarczająco dużo miejsca, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

 

Schody kręte Rzeszów