Szklane balustrady Rzeszów

Szklane balustrady Rzeszów

Szklane balustrady Rzeszów

Wiele osób pyta mnie: Czy balustrada szklana jest praktyczna? Czy balustrada szklana jest bezpieczna? Czy balustradę szklaną łatwo utrzymać w czystości? Nie zawsze odpowiadam na te pytania tak samo. Odpowiedź w przeważającej części zależy od tego, kto będzie korzystać ze schodów i balustrady.

Balustradę ze szkła hartowanego można wytrzeć z kurzu szybciej niż ażurową, czyli złożoną z tralek lub poziomych elementów, których ilość zależy od długości balustrady. Może ich być od czterech (poziomych) do nawet piętnastu (pionowych). Powinno się je odkurzać co kilka tygodni. Balustrada szklana zwykle wykonana jest z jednej bądź dwóch płyt – nie ma więc detali, na których osiadają pyłki, a co za tym idzie sprzątanie nie trwa długo.

Jeżeli balustrada ze szkła ma być częścią wnętrza w domu rodziny, której członkami jest troje małych lub dorastających dzieci, to nie da się uniknąć częstych zabrudzeń różnorodnymi substancjami – jedzeniem, napojami, błotem, kredkami, flamastrami etc. Są one widoczne, ale i łatwe do usunięcia za pomocą środków czyszczących. Szkło hartowane, z którego wykonuje się balustrady, jest podobne do tego, jakie stosuje się w produkcji kabin prysznicowych. Można więc myć je ściereczką, ściągaczką czy gąbką za pomocą specjalnych preparatów do szkła bądź wody z płynem do mycia naczyń.

Każda balustrada może ulec zabrudzeniu – szklana, drewniana, metalowa czy łącząca kilka z tych materiałów. Nie ma obowiązku, żeby lśniła o każdej porze dnia i nocy. To od Klienta zależy, czy będzie dążyć do „wysokiego połysku”. Na balustradzie z drewna niektóre zabrudzenia mogą być niewidoczne – ale mimo to są. Kwestią indywidualną jest to, co komu przeszkadza i z jaką częstotliwością przywraca ład i porządek.

Prawidłowo zaprojektowana i zamocowana balustrada zapewnia bezpieczne jej użytkowanie nie tylko przez dzieci – nie zapominajmy, że wypadki zdarzają się również ludziom w sile wieku! Jeżeli balustrada wykonana jest z jednej tafli szkła, to należy tak dopasować ją do schodów, aby nie tworzyć zbyt dużych przestrzeni pomiędzy dolną krawędzią szyby a schodami oraz pomiędzy boczną krawędzią a ścianą. Jeśli zaś konstrukcję tworzy kilka płyt – nie robimy między nimi zbędnych i potencjalnie niebezpiecznych „dziur”.

Działania mechaniczne na balustradę ze szkła hartowanego, takie jak opieranie się o nią przez dziecko lub dorosłego, uderzanie w nią przez dzieci rękoma lub nogami albo ciskanie w nią niewielkimi przedmiotami nie mogą spowodować potłuczenia się balustrady – ewentualnie może się ona obluzować w mocowaniach. Wyłącznie uderzenie z dużą siłą metalowym przedmiotem w szklaną balustradę może sprawić, że ulegnie ona rozbiciu. Szkło hartowane ulega rozdrobnieniu na kawałeczki o nieostrych krawędziach. Jest to niebezpieczne jedynie dla osoby, która w trakcie takiego wypadku stałaby pod nią – z pewnością zostałaby pokaleczona. Warto jednak zaznaczyć, że zwykłe szkło, kiedy ulega rozbiciu i na kogoś spadnie, powoduje o wiele gorsze skutki.

 

Szklane balustrady Rzeszów

Balustrada szklana dodaje wnętrzom elegancji i nowoczesności.